محل تبلیغات شما

از کوروش بزرگ به عنوان  ذوالقرنین (صاحب دو شاخ) هم نام برده میشود.

شاخ در کتاب مقدس به معنی نیرو یا ملت قدرتمند است. اکنون نگاهی‌ داریم به کتاب مقدس کتاب دانیال بخش ۸ خواب دوم دانیال قوچ و بز:

1 در سال سوم سلطنت بلشصر، خوابی ديگر ديدم. 

2 در خواب ديدم كه در شهر سلطنتی شوش واقع در استان عيلام، در كنار رودخانۀ اولای ايستاده بودم. 

3 وقتی به اطراف نگاه می‌كردم، يک قوچ ديدم كه دو شاخ بلند داشت و كنار رودخانه ايستاده بود. سپس ديدم يكی از اين شاخها رشد كرد و از شاخ ديگر بلندتر شد. 

4 اين قوچ بسوی مغرب، شمال و جنوب شاخ می‌زد و هيچ جانداری نمی‌توانست با او مقابله كند يا از چنگش جان سالم بدر برد. او هرطور می‌خواست عمل می‌كرد و بزرگ می‌شد.

خوب است بدانید صفت ذوالقرنین (صاحب دو شاخ) دقیقا ترجمه عربی یک عبارت عبری از کتاب دانیال نبی از مجموعه عهد عتیق است.

(بعل ها کارنیم) که بعل در زبان عبری یعنی صاحب و مالک که در عربی می شود "ذو" ، ها در عبری حرف تعریف است که در عربی می شود "ا ل"و کرن یعنی شاخ که درعربی می شود "قرن" و  یم ، پسوند مثنی ساز عبری است که در عربی پسوند مثنی ساز می شود "ین" . پس می بینیم دقیقا  عبارت " بعل ها کارنیم " را به عربی برگردانده اند و گفته اند "ذوالقرنین".

وقتی به بخش مذکور(8-20) از کتاب حضرت دانیال رجوع می کنیم همین مطلب را می بینیم :

و جبرائیل به من (دانیال) گفت:

ای انسان خاكی بدان كه آنچه ديدی مربوط به زمان آخر است.» 

در حالی كه او سخن می‌گفت من بيهوش بر زمين افتادم. ولی او مرا گرفت و بلند كرد 

19 و گفت: آمده‌ام تا بگويم در روزهای سخت آينده چه پيش خواهد آمد. آنچه ديدی مربوط به زمان تعيين شده‌ء آخر است. 

20 آن قوچ دو شاخ را كه ديدی، پادشاهی ماد و پارس است.

. اما آن قوچ صاحب دو شاخ (בַּעַל הַקְּרָנָ֑יִם) که آن را دیدی پادشاهان مادیان و فارسیان می‌باشد  واژه قرن علاوه بر شاخ به معنی شاخه و  امت نیز آمده است و ذوالقرنین (صفت ) کسی است که دوشاخه را به هم وصل می‌کند. در باره کوروش هم در کتاب دانیال نبی همانطور که عرض کردم و دیدید چنین امده است که او پادشاه دو شاخه ماد و فارس است، پدرش کمبوجیه یکم از پارس ها و مادرش ماندانا از مادهاست.  

چرا بشارت درباره عیسی مسیح لازم است؟

توضیح برخی‌ از کلمات و جشن‌ها در مسیحیت

باور مسیحی‌ درباره نجات

شاخ ,دانیال ,کتاب ,كه ,عربی ,قوچ ,دو شاخ ,صاحب دو ,می شود ,است که ,که در

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها